Pompy Ciepła

Gruntowa pompa ciepła jak to działa?

 

Pompy ciepła to nowoczesne i rewolucyjne urządzenia, za sprawą których możliwe jest pozyskiwanie ciepła z w pełni naturalnych źródeł. W ten sposób można realnie wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania domu i wody, co sprawia, że takie rozwiązanie znakomicie sprawdza się w budynkach mieszkalnych. Jednym z najbardziej opłacalnych wariantów tych urządzeń jest gruntowa pompa ciepła. Czym się wyróżnia i jakie jest jej działanie? Z czym wiąże się jej montaż oraz na jakie korzyści możemy liczyć?

Wiele osób zastanawia się, jak działa gruntowa pompa ciepła. Na samym wstępie konieczne jest umieszczenie wymiennika gruntowego (poziomego lub pionowego) pod powierzchnią ziemi na odpowiedniej głębokości. Konieczne może być wówczas wykonanie odwiertów, które czasem wykonuje się nie bezpośrednio w gruncie, a w skale macierzystej. Wymiennik gruntowy ma postać rur z tworzywa sztucznego.Wymiennik wypełnia się mieszaniną wody z płynem niezamarzającym, np. glikolem lub alkoholem. Ten płyn krąży w rurach i ogrzewa się, odbierając ciepło z ziemi, po czym trafia do wymiennika ciepła w pompie ciepła.Energia z ziemi przekazywana jest czynnikowi chłodniczemu, który podgrzewając się zmienia stan skupienia z cieczy w parę. Następnie trafia on do sprężarki, gdzie zostaje podniesiona jego temperatura.Ostatnim etapem jest wymiennik ciepła nazywany skraplaczem, gdzie gorąca para oddaje ciepło do gospodarstwa domowego – poprzez system ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego. Oprócz tego ciepło trafia również do zasobnika z wodą w celu podgrzania wody, z której korzystamy w domu na bieżąco.

 

Zalety gruntowych pomp ciepła

Podobnie jak każde inne rozwiązanie, które ma nam zagwarantować większy komfort mieszkania, także i gruntowe pompy ciepła posiadają wiele zalet, ale mają również swoje wady. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o zakupie i montażu takiego urządzenia.

  1. Gruntowa pompa ciepła to przede wszystkim bardzo wygodne rozwiązanie, które nie wymaga czasochłonnej ani żmudnej obsługi – nie musimy chociażby dokładać opału czy czyścić pieca.
  2. Wykorzystanie pomp ciepła jest działaniem w pełni ekologicznym, które polega na pozyskiwaniu energii z naturalnych i odnawialnych źródeł. Na dodatek w procesie ogrzewania nie są wytwarzane szkodliwe związki chemiczne.
  3. Gruntowa pompa ciepła jest dość uniwersalna, ponieważ może zostać zamontowana zarówno w nowym, powstającym budynku, jak i być wykorzystana do modernizacji starszego budownictwa.
  4. Gruntowa pompa ciepła zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjny piec.
  5. Pompy ciepła są często cichsze od wielu innych urządzeń grzewczych lub sprzętów AGD. Mogą być montowane w kotłowni, w pomieszczeniu gospodarczym, a nawet w kuchni.
  6. Bezpieczeństwo – w przypadku pompy ciepła nie istnieje zagrożenie wybuchu.
  7. Tanie i stabilne źródło energi cieplnej dla twojego domu.

Zapraszamy do kontaktu

W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu telefoniczego

Przewiń do góry